دریافت پرسشنامه برندینگ
کد خبر: 950306/4
تاریخ انتشار: 1395/03/06-09:24:24

دستورالعمل نحوه پذیرش شرکت‌ها در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در فرابورس

دستورالعمل نحوه پذیرش شرکت‌ها در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در فرابورس

به گزارش فرابورس ایران، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، این خبر را در نشست هم‌اندیشی تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان با بازار سرمایه، ظرفیت‌های فرابورس ایران و بازار سرمایه برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام کرد.
حسن امیری در این نشست با اشاره به اهمیت جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان و کوچک و متوسط در اقتصاد بیان کرد: عمده شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت خود را در قالب شرکت‌های کوچک و متوسط آغاز می‌کنند و ویژگی مهم آنها این است که با سرمایه‌گذاری کمتر بازدهی بیشتری به دنبال دارند.
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار ابراز کرد: بازدهی بیشتر به طور قطع با ریسک بیشتر همراه خواهد بود بنابراین در بازار سرمایه ابزارهای مختلفی پیش‌بینی شده اما برای اینکه تامین مالی تخصصی را دنبال کنیم لازم است ویژگی‌ها و نیازمندی‌های آن صنعت یا شرکت را بدانیم.
وی با اشاره به ۳ دسته امکانات بازار سرمایه برای تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: یکی از این ابزارها بهره‌گیری از سازوکار صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه (VC) است که آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به آن تدوین شده و متقاضیان تاسیس این‌گونه صندوق‌ها می‌توانند درخواست خود را به سازمان بورس ارسال کنند.


امیری دومین شیوه تامین مالی را حضور در بازار جدید شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران (SME MARKET) برشمرد و گفت: برای پذیرش شرکت‌ها در هر یک از بازارهای بورس و فرابورس رعایت برخی شرایط مانند سابقه و سودآوری لازم است اما برخی شرکت‌های‌کوچک ممکن است این ویژگی‌ها را نداشته باشند، بر همین اساس با توجه به تعامل سازمان بورس با معاونت علمی و فناوری و همچنین سازمان صنایع کوچک، این بازار به وجود آمد و مقررات سهل‌تری برای آن در نظر گرفته شده تا شرکت‌ها بتوانند از این طریق به آسانی وارد این بازار سرمایه شوند.
معاون سازمان بورس و اوراق بهادار درباره زمان راه‌اندازی بازار شرکت‌های کوچک و متوسط اظهار کرد: دستورالعمل نحوه پذیرش شرکت‌ها در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در هیات‌مدیره سازمان نهایی شده و در این هفته برای اجرا به فرابورس ایران ابلاغ خواهد شد.
وی بر اهمیت مسئله شفافیت شرکت‌ها برای تعامل و همکاری با شرکت‌های خارجی تاکید کرد و گفت: اگر شرکتی در بازار سرمایه پذیرش شده باشد به طور قطع در تصمیم سرمایه‌گذار خارجی برای همکاری و مشارکت اثر مثبت خواهد گذاشت، زیرا اگر شرکتی بتواند حضور خود را در بازار سرمایه اثبات کند، در تعاملات بین‌المللی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.
امیری در تکمیل موضوع شیوه‌های تامین مالی تصریح کرد: در کنار دو روشی که گفته شد، ابزارهای متنوعی برای تامین مالی در بازار سرمایه وجود دارد که شرکت‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند و ازجمله آنها انواع اوراق صکوک است.
وی به بازار دارایی فکری فرابورس ایران اشاره کرد و افزود: در این بازار امکان واگذاری حق امتیاز اختراع یا استفاده از آن در مدت محدود یا به میزان محدود پیش‌بینی شده و دستورالعمل آن موجود است.

 


ضرورت رعایت اصول حاکمیت شرکتی در شرکت‌های دانش‌بنیان
بر اساس این گزارش، امیر هامونی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌های بزرگ در بازار سرمایه وجود دارند که بازدهی بسیار اندکی در مقابل ارقام بالای سرمایه دارند، گفت: این در حالی است که تعداد زیادی از شرکت‌های کوچک حاشیه سود قابل توجهی دارند.
مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به سابقه راه‌اندازی بازار دارایی فکری و شرکت‌های کوچک و متوسط در فرابورس ایران بیان کرد: تاکنون بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان برای تامین مالی به سمت نظام بانکی رفته‌اند و برای حمایت از آنها بیشتر تسهیلات ارزان بانکی داده شده است اما باید بررسی شود که این وام‌ها تا چه حد در راستای اهداف قانون‌گذاران این‌گونه تسهیلات هزینه شده است.
به گفته وی، براساس گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، ۶۰ درصد از تسهیلاتی که به بنگاه‌های کوچک و متوسط داده شده در بخش مورد نظر، هزینه نشده است و این نشان می‌دهد که این شیوه، کارآیی لازم را ندارد؛ این در حالی است که بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸م تامین مالی بانک‌محور تبدیل به تامین مالی مشارکتی شده و نوع تامین مالی در بازار سرمایه نیز از همین نوع است. به گفته وی، از ابتدای فعالیت فرابورس ایران تاکنون افزون بر ۵۰۰ تقاضای پذیرش از سوی شرکت‌های مختلف دریافت کرده‌ایم و عمده مسئله ما با آنها مربوط به رعایت اصول حاکمیت شرکتی و شفافیت بوده است که همین مسائل موجب شده بسیاری از شرکت‌ها نتوانند وارد بازار شوند.


هامونی با بیان اینکه در طراحی بازار جدید، فرآیند ورود شرکت‌ها تسهیل شده اما مسائل نظارتی در زمینه شفافیت صورت‌های مالی و سایر موارد به‌طور جدی پیگیری خواهد شد، اضافه کرد: برای به حداقل رساندن اثر هیجانات بازار بر قیمت سهام شرکت‌های کوچک و متوسط در بازار با هماهنگی شرکت‌های تامین سرمایه در حال طراحی صندوق تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی شرکت‌های کوچک و متوسط به منظور کشف قیمت، مدیریت و بازارگردانی سهام این شرکت‌ها هستیم.
مدیرعامل فرابورس ایران، حداقل سرمایه مورد نیاز برای پذیرش در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط را یک میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه حداقل سرمایه برای پذیرش در بازار اصلی فرابورس ۱۰۰ میلیارد ریال است، این تصمیم برای حمایت از شرکت‌های کوچک و دانش‌بنیان گرفته شده است.
وی افزود: به طور قطع فعالیت این بازار با شرکت‌های سودآور آغاز خواهد شد اما به طور کلی لزومی ندارد که تمامی شرکت‌های حاضر در این بازار سودآور باشند اما به‌طور حتم باید چشم‌انداز فعالیت مثبتی داشته باشند.
هامونی با تاکید بر لزوم توجه به اصول حاکمیت شرکتی برای حضور در بازار سرمایه گفت: در اغلب شرکت‌های دانش‌بنیان، سهامدار عمده در جایگاه رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل است و اعضای هیات مدیره از اعضای یک خانواده هستند که این مسئله اصول حاکمیت شرکتی را تضعیف می‌کند، بنابراین فراگیری این اصول قبل از ورود به بازار لازم است.
وی درباره مزایای پذیرش شرکت‌ها در فرابورس ایران بیان کرد: تقویت نشان(برند)، افزایش شفافیت، افزایش اعتماد شرکا و مشتریان خارجی، امکان وثیقه‌گذاری سهام برای دریافت تسهیلات بانکی و امنیت سرمایه از مهم‌ترین مزایایی است که پس از ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار سرمایه از آن بهره‌مند خواهند شد.

 


تلاش برای حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان
سیدمحمد صاحب‌کار، سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در ابتدای این نشست با بیان اینکه از ۲ سال گذشته بسته‌های حمایتی و قوانینی در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده، اظهار کرد: معافیت گمرکی، رفع محدودیت استقرار شرکت‌ها در شهرهای بزرگ و تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان ازجمله تسهیلات حمایتی از این گونه شرکت‌ها است.
وی درباره واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: با توجه به توافق‌ها، در این شهرک‌ها برای واگذاری زمین با ۱۰درصد آورده نقدی موافقت می‌شود و ۹۰درصد هم به صورت اقساط دریافت شود.
سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به مذاکره با سازمان صدا و سیما برای تبلیغ محصولات دانش‌بنیان گفت: بر این اساس مقرر شده تا تسهیلاتی با عنوان اضافه پخش به میزان ۸۰ درصد زمان داده شده برای این منظور اختصاص داده شود و تاکنون برخی شرکت‌های دانش‌بنیان از این امکان استفاده کرده‌اند. وی افزود: عمده پوشش‌های حمایتی ما مخصوص شرکت‌های کوچک و متوسط است و ممکن است متناسب با نیازهای شرکت‌های بزرگ نباشد و این قبیل شرکت‌ها انتظارات بالاتری دارند که یکی از آنها موضوع تعامل با بازار سرمایه است.
وی با بیان اینکه سه شیوه تعامل با بازار سرمایه را شناسایی کرده‌ایم، گفت: شیوه نخست حضور در بورس کالا و شیوه دوم ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه است که با تلاش سازمان بورس به زودی این صندوق‌ها شروع به فعالیت خواهند کرد. صاحب‌کار گفت: حدود ۶۰ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان، نوپا هستند و تولد آنها باید در بستر این گونه صندوق‌ها شکل بگیرد.
صاحب‌کار شیوه سوم تعامل را ورود سهام شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: مهم‌ترین دلیل تشکیل این جلسه پرداختن به همین موضوع است. البته در این زمینه ملاحظه‌هایی وجود دارد و برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان در گذشته وارد بازار سرمایه شده‌اند و تجربه‌هایی در این‌باره دارند که در این جلسه از آن استفاده می‌کنیم.
در ادامه این نشست، فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان به بیان دیدگاه‌ها و سوالات خود درباره بازار سرمایه پرداختند و شرکت‌های دانش‌بنیان پذیرش‌شده در بازار سرمایه تجربیات خود را در این‌باره مطرح کردند.
نشست هم‌اندیشی تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان با بازار سرمایه با حضور ۳۰ شرکت دانش‌بنیان برتر در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برگزار شد

منبع : گسترش صمت
تعداد بازدید: 1618

ارسال به:

رویدادها