دریافت پرسشنامه برندینگ
کد خبر: 950708/3
تاریخ انتشار: 1395/07/08-11:03:43

مجمع جهانی اقتصاد خبر داد رتبه ۷۶ شاخص رقابت پذیری به اقتصاد ایران رسید/ نزول ۲ پله ای در رده بندی جهانی

مجمع جهانی اقتصاد خبر داد رتبه ۷۶ شاخص رقابت پذیری به اقتصاد ایران رسید/ نزول ۲ پله ای در رده بندی جهانی

روابط عمومی انجمن مدیران صنایع خراسان
مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود از نزول ۲ پله ای اقتصاد ایران در شاخص رقابت پذیری خبر داد و اعلام کرد ایران در بین ۱۳۸ کشور رتبه ۷۶ را از این نظر بدست آورده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود با بررسی 138 کشور رتبه ایران در شاخص رقابت پذیری را 76 اعلام کرد.

ایران در گزارش سال گذشته این نهاد رتبه 74 را بدست آورده بود که بدین ترتیب در رده بندی جهانی شاخص رقابت پذیری در سال جاری نسبت به سال گذشته 2 پله تنزل داشته است.

مجمع جهانی اقتصاد هر سال گزارشی با عنوان «گزارش رقابت پذیری جهانی» ارائه می کند که اولین شماره آن در سال 1979 میلادی منتشر شد. در این گزارش کشورها بر اساس «شاخص رقابت پذیری جهانی» یا GCI رتبه بندی می شوند. شاخص مذکور برای اندازه گیری و مقایسه رقابت پذیری کشورهای مختلف جهان به کار می رود. محاسبه این شاخص مبتنی بر آخرین تحقیقات نظری و تجربی است که در آن 112 متغیر مختلف مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد. حدود دو سوم از این متغیرها بر اساس نظرسنجی از مدیران اجرایی بنگاه های اقتصادی و یک سوم باقیمانده بر اساس داده های آماری کشورها اندازه گیری می شوند.

  شاخص رقابت پذیری جهانی (GCI) با ارائه مجموعه ای از فاکتورهای مختلف و متعدد که هر یک ضمن برخورداری از ضرایب متفاوت، منعکس کننده جنبه خاصی از رقابت پذیری هستند، به تبیین این پدیده می پردازد. در این شاخص فاکتورهای تاثیرگذار بر رقابت پذیری به 12 گروه تحت عنوان «ارکان رقابت پذیری» اعم از «نهادها»، «زیرساخت ها»، «ثبات در حساب های دولتی»، «بهداشت و آموزش ابتدایی»، «آموزش عالی و حرفه ای»، «کارآیی بازار کالا»، «کارآیی بازار نیروی کار»، «پیشرفته بودن بازار مالی»، «آمادگی تکنولوژیک»، «اندازه بازار»، «پیشرفته بودن بنگاه های تجاری» و «نوآوری» تقسیم می شوند.

با توجه به این فاکتورها نمره ای به هر کشور داده می شود که این نمره هرچه بیشتر باشد دلالت بر رقابت پذیری بیشتر اقتصاد آن کشور دارد. ایران در گزارش امسال نمره 4.12 را در شاخص رقابت پذیری بدست آورده است.

سوئیس که به عنوان رقابت پذیرترین اقتصاد دنیا شناخته شده است نمره 5.81 را کسب کرده است. سنگاپور و آمریکا به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

منبع : تسنیم
تعداد بازدید: 1250

ارسال به:

رویدادها