دریافت پرسشنامه برندینگ
کد خبر: 941030
تاریخ انتشار: 1394/10/30-14:18:22

اهمیت سلامت محیط کار

اهمیت سلامت محیط کار

اهمیت سلامت محیط کار با رویکرد کاهش خسارت مالی کارفرمایان

 

امروزه بیماریها و حوادث ناشی از کار به یکی از نگرانیها اجتماعی جامعه کارگری و دست اندرکاران مسایل بهداشت ایمنی محیط کار تبدیل شده است . علاوه بر عوامل مربوط به فرهنگ عمومی ایمنی و بهداشت، عدم اجرای قوانین و مقررات مربوطه و کمبود آموزش می تواند فقدان برنامه ریزی و توجه کافی به بهداشت حرفه ای و ایمنی کارگران را در اغلب واحد های صنعتی از جمله دلایل بالا بودن میزان حوادث و بیماریهای ناشی از کار بر شمرد.

امروزه با توجه به اهمیت موضوع سلامت محیط کار در تمامی کشورها نیاز به مدیریت در دستیابی به روشهای منسجم بهبود شرایط کار بیش از پیش نمایان می شود.

در این رابطه نگاهی داریم به همایش "اهمیت سلامت محیط کار با رویکرد کاهش خسارت مالی کارفرمایان" که مورخ 30 دی ماه در محل انجمن مدیران صنایع خراسان برگزار گردید.

مهندس امیر مهدی مرادی هدف از ایجاد کارگروه ارتقای سلامت کار در انجمن مدیران صنایع خراسان را ایجاد و حفظ و ارتقای سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی شاغلین و ذی نفعان عنوان می کند و می گوید: سلامت در جوامع، یکی از معیار های توسعه است و اهمیت به نقش آن در سازمان ها مبین نهادینه شدن این تفکر در میان تک تک افراد جامعه می باشد.

وی سلامت را یکی از جنبه های اصلی بهره وری می داند و عنوان می کند که کارآفرینان، هزینه های زیادی را بابت آموزش برای پرسنل خود پراخت می کنند، اما کمتر دیده می شود که واحدی توجه ویژه به سلامت و ایمنی پرسنل داشته باشد.

دبیر اجرایی انجمن مدیران صنایع خراسان با اشاره به تبصره 2 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار دارد: قانون گذاران نیز به این مهم توجه دارند و طبق تبصره ماده یاد شده، کارفرمایان می توانند تا سقف 10 درصد مبلغ مالیات بر ارزش افزوده خود را صرف امور آموزشی و سلامت پرسنل خود نمایند، اما متاسفانه توجه ویژه به این موضوع بسیار کمرنگ می باشد.

دکتر فرهمند قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به مقوله خود مراقبتی می گوید: در زندگی روزمره تعداد مراجعه افراد به مراکز بهداشتی و درمانی در طول سال به طور میانگین برابر با نیمی از روز می باشد و خود مراقبتی یعنی در غیر این ساعات انسان باید بتواند با توجه به آموزش هایی که دریافت کرده است از خود مراقبت کند.

وی سلامت روان را مقدمه ای بر خود مراقبتی در سلامت جسمی دانست و گفت: رضایت از زندگی و داشتن نگرشی مثبت به محیط کار، لازمه سلامت روان و رضایت می باشد.

مدیر درمان اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان با اشاره به ایجاد واحد بهداشت کار در بدنه سازمان تامین اجتماعی را یکی از اقدامات مثبت در جهت سلامت محیط کار عنوان کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک سازمان بیمه گر، نگاه ویژه ای به بهداشت حرفه ای و طب محیط کار دارد و اعتباراتی نیز برای این حوزه در نظر گرفته شده است.

دکتر داستانی ضمن تاکید بر ایحاد بستری مناسب برای آموزش های تخصصی مستمر، آموزش را یکی از شاخص های اصلی توسعه دانست و گفت: کلید توسعه، اقتصاد است و بدون بهره بردن از نیروی کار سالم، توسعه حاصل نمی شود.

وی لزوم توجه به آموزش ها و مهارت های ضروری را به جای آموزش های غیر ضروری در واحدها را مهم دانست و گفت: کارفرمایان باید در استخدام پرسنل، توجه ویژه ای به معاینات پزشکی بدو استخدام داشته باشند، زیرا توجه به پرونده پزشکی فرد و اطمینان از سلامت وی بسیار حائز اهمیت است

 دکتر رفیع منش برگزاری جلسات آموزشی، توجیهی در حوزه سلامت کار را مهمترین عامل به دست آمده از نظرسنجی های به عمل آمده از واحدها در جهت بهبود محیط سلامت کار عنوان نمود و گفت: طبق قوانین سازمان جهانی کار، سازمان های دولتی – واحدهای کارفرمایی و کمیته های سلامت کار سه راس مثلث دخیل در امر سلامت محیط کار می باشند.

مدیر گروه طب کار دانشکده پزشکی با اشاره به اینکه بیمه فقط هزینه های مستقیم مربوط به فرد شاغل اعم از حقوق از کار افتادگی و یا درمان او را پوشش می دهد و نه هزینه های غیر مستقیم که بعضاً حدود 10 برابر هزینه های مستقیم است، آموزش در حوزه سلامت محیط کار را بسیار مهم عنوان کرد.

تعداد بازدید: 458

ارسال به:

رویدادها