دریافت پرسشنامه برندینگ
کد خبر: 941205
تاریخ انتشار: 1394/12/05-11:43:02

خواسته‌های فعالان بخش خصوصی استان از مجلس دهم

خواسته‌های فعالان بخش خصوصی استان از مجلس دهم

بهبود فضای کسب و کار اولویت مسائل اقتصادی است


عضو هیأت رئیسه انجمن‌ مدیران صنایع خراسان اظهار می‌کند: نمایندگان مجلس دهم باید به عنوان اولویت به مساله بهبود فضای کسب و کار بپردازند. در دوره‌های قبلی نیز به این مساله پرداخته شد اما کافی نبود. محمدعلی چمنیان می‌افزاید: مساله بهبود فضای کسب و کار به یک اقدام هوشمندانه‌تر نیاز دارد و می‌طلبد که مجلس آینده قوانین جدید تصویب کند و برای عدم‌اجرای آن‌ها تنبیهاتی درنظر بگیرد، چراکه در کشور ما معمولا قوانین تدوین می‌شوند و تکالیفی نیز به بخش‌های اجرایی محول می‌شود اما جریمه‌ای برای استنکاف از قوانین مشخص نمی‌شود. مسائل تنبیهی برای ضمانت اجرایی قوانین در حال حاضر ضعیف است .عضو هیأت رئیسه انجمن‌ مدیران صنایع خراسان رضوی اظهار می‌کند: بهبود فضای کسب و کار دارای قوانینی است که بعضا کارا نیستند، درحال حاضر ما فضاهای تاثیرگذاری مثل بانک و گمرک در اقتصاد داریم که نیازمند تصویب قوانین جدید هستند تا بتوان در آن‌ها سامان‌دهی امور را به نحو احسن انجام داد.

چمنیان بهبود فضای کسب و کار را مهمترین اولویت مجلس آینده می‌داند و می‌گوید: نیازمند تجدیدنظر و ضمانت اجرایی برای قوانین در بخش اقتصاد هستیم. برای مثال قانون تجارت که بازنگری در آن صورت گرفته همچنان در جنبه‌های مختلف دچار مشکلاتی است. وی عنوان می‌کند: در زمینه اقتصادی اقدام قابل‌توجه‌ای از نمایندگان دوره قبل ندیده‌ایم و بیشتر کارهایی که انجام شده سیاسی بود، این درحالی است که زمانی‌که ما در زمینه اقتصادی با توافق هسته‌ای و برجام شرایط خوبی را پیش رو داشتیم نمایندگان بعضا در راستای مخالفت با این مباحث نه تنها در برابر مسائل اقتصادی خنثی نبودند بلکه در این زمینه مضر هم بودند. این کارآفرین برتر اظهار می‌کند: نمایندگانی که در مجلس دهم حضور می‌‌یابند باید درک عمیق‌تری نسبت به مسائل اقتصادی داشته باشند به‌عنوان مثال درحال حاضر قیمت نفت بسیار کاهش پیدا کرده و در شرایط موجود چنانچه تولید تا سه برابر افزایش یابد کاهش چهار برابری قیمت نفت را جبران نمی‌کند. در این بین باید توجه کرد که مهمترین بخشی که می‌تواند به بهبود وضع اقتصادی کمک کند بخش اقتصادی  است. وی می‌افزاید: با توجه به ملاحظات مذهبی وضعیت توریسم در ایران نمی‌تواند شرایط فوق‌العاده‌ای داشته باشد و بخش تجارت نیز به اندازه صنعت اشتغال‌زا نیست. بنابراین توجه به صنعت تنها راه بهبود اقتصاد خواهد بود. و این بخش نیازمند توجه بسیار ویژه است.  چمنیان در ادامه تصریح می‌کند: گاه شاهد این هستیم که به بخش‌های خیلی جزئی توجه می‌شود برای مثال حمایت از صنعت خودرو و یا تولید دانش‌بنیان در دستور کار قرار می‌گیرد اما باید توجه داشت که تا زمانی‌که فضای کلی اقتصاد بهبود نیابد نمی‌توان بخش‌های جزئی را سروسامان بخشید. اینکه ما انتظار داشته باشیم در یک فضای اقتصادی سخت بخش کوچکی بتواند رشد کند تنها صرف بیخود منابع است بنابراین بهبود فضای کسب و کار در قدم اول همواره در اولویت است.
 
اقتصاد خصوصی اولویت مجلس دهم باشد


عضو هیأت رئیسه انجمن مدیران صنایع و فعال صنعت خودروسازی اظهار می‌کند: طی چند سال گذشته دولت در حال برنامه‌ریزی برای واگذاری امور به بخش خصوصی بوده اما تا کنون آنطورکه باید در این واگذاری موفق عمل نکرده است.جلیل افشارنژاد با اشاره به تجربه موفق سایر کشور در خصوصی‌سازی اقتصاد، می‌گوید: کشورهای اروپایی از زمانی پیشرفت خود را آغاز کردند که به سمت خصوصی‌سازی پیش رفتند، برای مثال کشور انگلستان از سال 1980 خصوصی‌سازی را آغاز کرد و از همان سال تمامی امور اقتصادی خود حتی شرکت برق، آب، گاز و مخابرات خود را نیز به بخش خصوصی واگذار کرد و اینگونه شد که شما اکنون انگلستان را یک کشور قدرتمند در زمینه اقتصادی می‌بینید. وی تصریح می‌کند: خصوصی‌سازی به نفع دولت است، اینکه درحال حاضر اداره همه بخش‌ها به عهده خود دولت باشد فقط بدنه را فربه و ضعیف می‌کند اما رفتن به سمت خصوصی‌سازی باعث می‌شود دولت نیز ثروتمند شود، در واقع تنها مسأله حائز اهمیت این است که دولت بخواهد واقعا اصل 44 را اجرا کند، در این صورت است که خصوصی‌سازی اتفاق خواهد افتاد اما طی سال‌‎های گذشته شاهد اراده جدی دولت در این زمینه نبوده‌ایم.عضو هیأت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی عنوان می‌کند:  به‌عنوان  یک مثال موفق دیگر می‌توان به آمریکا اشاره کرد، در حال حاضر آمریکا یک کشور توسعه‌یافته اقتصادی است که در زمینه‌های مختلف اقتصادی بسیار موفق است. این موفقیت تنها به این دلیل حاصل شد که اقتصاد این کشور خصوصی بود.افشار نژاد بیان می‌کند: چین نیز در حال رفتن به سمت خصوصی‌سازی است و این حرکت عظیم پس از حکومت مائو آغاز شد، اگرچه چین هنوز صددرصد خصوصی نیست اما باز هم نسبت به ایران وضعیت بسیار بهتری در این زمینه دارد. وی تصریح می‌کند: باید از طریق بورس واگذاری‌های اساسی در بخش‌های مختلف اقتصاد رخ دهد.  اگر دولت می‌خواهد از این حصاری که دور خود کشیده و محدودیت به وجود آمده خلاص شود باید واگذاری امور اقتصادی از طریق بورس رخ دهد و انجام این امر به متولیان دلسوز نیاز دارد.

نمایندگان وقت خود را صرف بخش خصوصی نکردند


یک فعال صنعتی و عضو هیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان در خصوص انتظارات بخش خصوصی از مجلس دهم عنوان می‌کند:  بخش خصوصی در کشور ما بومی شده اما متاسفانه طی سال‌های گذشته آنطورکه باید به آن توجه نشده است. این درحالی است که بخش خصوصی پایه و اساس اقتصاد و مرکز اشتغال‌زایی است و در دنیای کنونی حرف اول را در تمام موارد می‌زند.عبدالله یزدانبخش ادامه می‌دهد: نگاه مجلس باید فراهم آوردن رفاه و آسایش مردم باشد، از مجلس توقع داریم با توجه به شرایط موجود و موقعیت ایران در پسابرجام به جای مخالفت با سیاست‌های کلی به مقابله منطقی با سایر کشورها بپردازند، مجلس باید ضمن توجه به نیازهای واقعی مردم همراه دولت باشد و نگاه یک مجلس ایده‌آل باید همواره با نگاه مردم به مشکلات مختلف همسو باشد چراکه نمایندگان مجلس صدای مردم هستند.عضو هیأت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه دولت در حال اصلاح گذشته پرفراز و نشیب کشور است، عنوان می‌کند: در این بین مجلس باید پشتوانه دولت باشد. یزدانبخش در خصوص عملکرد مجلس نهم تصریح می‌کند: نگاه مجلس نهم توجه به بخش خصوصی کمتر بود، نمایندگان مجلس نهم بیشتر وقت خود را صرف مقابله با دولت کردند و اگر جز این بود شاهد توجه بیشتر نمایندگان مجلس به مباحث اقتصادی مختلف از جمله فسادهای کلان می‌بودیم اما متاسفانه بیشتر شاهد عملکرد سیاسی از نمایندگان بودیم.تعداد بازدید: 786

ارسال به:

رویدادها