دریافت پرسشنامه برندینگ
کد خبر: 950122/2
تاریخ انتشار: 1395/01/22-13:20:06

تولیدکنندگان بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی کالای خود را ترخیص کنند

تولیدکنندگان بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی کالای خود را ترخیص کنند
گمرک ایران اعلام کرد : تولیدکنندگان بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی کالای خود را ترخیص کنند
گمرک ایران با هدف روانسازی، تسریع و تسهیل امور و حمایت از تولیدکنندگان بخشنامه جدیدی صادر کرد که براساس آن تولیدکنندگان می توانند بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود را ترخیص کنند و بخشی از کالا به عنوان وثیقه حقوق ورودی در گمرک نگهداری می شود.
 
این بخشنامه در حالی صادر شده است که ارائه تسهیلات تازه دیگری به تولیدکنندگان در دستور کار گمرک قرار دارد و براساس انچه که مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران اعلام کرده است ، گمرک به دنبال حذف ارزیابی و حمل یکسره کالاهای تولیدکنندگان به محل تولید و کارخانه هاست و تنها بررسی اسناد و حسابرسی پس از ترخیص را در دستور کار قرار خواهد داد.
 
بنابر گزارش روابط عمومی گمرک ایران ، در بخشنامه ای از سوی مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است تا تولیدکنندگان بتوانند براساس ضوابط ذیل کالاهای خود را در اسرع وقت ترخیص کنند که متن آن به این شرح است: 
 
1- گمرکات اجرایی موظفند نسبت به احراز واحدهای تولیدی معتبر براساس پروانه بهره برداری، اقدام کنند و نسبت به ترخیص مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید و قطعات وارده به نام واحد مربوطه و صرفاً با کارت بازرگانی واحد تولیدی متقاضی استفاده از تسهیلات نسیه با رعایت شرایط مقرر در این دستورالعمل، مجوز نگهداری بخشی از کالای وارده را صادر کنند.
 
2- دریافت تعهد از متقاضی استفاده از تسهیلات نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه حقوق ورودی کالای ترخیصی.
 
3- متقاضی در زمره بدهکاران موضوع اجرای ماده 7 قانون امور گمرکی نباشد.
 
4- حداکثر مهلت استفاده از این تسهیلات برای مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله و قطعات یدکی مورد نیاز واحدهای تولیدی 6 ماه است.
 
5- کالاهای وارداتی متعلق به واحدهای تولیدی معتبر پس از اظهار کل کالا و انجام تشریفات گمرکی تا (50%) پنجاه درصد کالا به عنوان وثیقه بابت حقوق ورودی متعلقه در گمرک نگهداری و بقیه به صورت نسیه ترخیص می شود.
 
1-5- در صورتی که مأخذ کالا بیشتر از (40%) باشد، حداکثر تا (40%) کالا به صورت نسیه قابل ترخیص و بقیه در گمرک به عنوان وثیقه نگهداری خواهد شد.
 
2-5- مالیات ارزش افزوده، هزینه های گمرکی و همچنین هزینه های متعلقه به باقیمانده کالای نگهداری شده در گمرک برای مدتی که مجوز صادر شده همچنین جریمه های موضوع ماده 108 و 109 قانون امور گمرکی باید نقدی پرداخت شود.
 
5-3- امکان استفاده از ضمانتنامه بانکی بعد از مدت استفاده از تسهیلات نسیه جهت ترخیص باقیمانده کالاها (بهره برداری همزمان از تسهیلات این دستورالعمل و دستورالعمل16 فروردین سال جدید) وجود ندارد.
 
4-5- در صورتی که محموله های وارده طی چند بارنامه از نظر ترکیب اقلام، تعداد، ارزش و تعداد محصول قابل استحصال از آنها کاملاً مشابه باشد ، گمرک می تواند کل کالای یک یا چند محموله را به عنوان وثیقه حقوق ورودی در گمرک نگهداری و محموله های دیگر را به صورت نسیه ترخیص کند، مشروط بر اینکه محموله باقیمانده تکافوی پرداخت حقوق ورودی کالای ترخیص شده و هزینه های متعلقه و عوارض احتمالی و مالیات ارزش افزوده را بدهد.
 
5-5- در صورت صدور قبض انبار در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی و استفاده از تسهیلات موصوف، گمرک مربوطه باید مراتب نگهداری بقیه کالا را به منطقه مزبور به نحو مقتضی اعلام تا واگذاری و مرجوع نمودن کالا، خودداری و آن گمرک بر نگهداری کالای باقیمانده نظارت کامل اعمال کند.
 
6- در صورت عدم ایفای تعهدات در مهلت مقرر، گمرک مربوطه بلافاصله مراتب را به گمرک ایران و گمرکات اجرایی جهت عدم ارائه تسهیلات گمرکی به صاحب کالا اعلام و از طریق اجرای مواد (7) و (8) قانون امور گمرکی نسبت به پیگیری موضوع تا رفع تعهدات تودیع نشده اقدام کند.
ضمناً آن قسمت از کالای نگهداری شده را در موعد مقرر قانونی، متروکه اعلام و در متن اظهارنامه متروکه به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی میزان بدهی صاحب کالا را مورد توجه قرار دهد.
 
سازمان مذکور نیز در زمان فروش کالا، ضمن رعایت سایر مقررات، نسبت به کسر بدهی مربوطه از حاصل فروش کالاهای متروکه اقدام و پس از واریز مبلغ مذکور به خزانه، مراتب را به گمرک ذیربط اعلام کند.
 
بدیهی است پس از وصول حقوق ورودی متعلقه به اجرای ماده (7) و (8) کان لم یکن تلقی می شود.
 
7- درخصوص نحوه صدور پروانه های نسیه ضمن رعایت مفاد بخشنامه اول مهر 94 مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه به نحوی در سامانه جامع امور گمریک عمل شود که تا ایفای کامل تعهدات نزد گمرک و یا در مواردی که کالای وارده از محل اعتبار اسنادی است، پروانه به صورت قطعی شده تلقی نشود و جهت تسویه با بانک عامل مورد استفاده قرار نگیرد.
 
8- این دستورالعمل شامل کالاهای مصرفی و لوکس ازجمله توتون، تنباکو، نوشابه های گازدار، بلغورهای پف کرده، لوازم آرایشی، مبلمان، اسباب بازی، اشیاء فانتزی و تزئینی، کریستال، ظروف سرامیکی، لوستر و آباژور و... نمی شود.
 
9- مسئولیت اجرای این دستورالعمل به عهده بالاترین مقام هر گمرک بوده و گمرک موظفند گزارش عملکرد تفصیلی اجرای این دستورالعمل را در پایان هر ماه به دفاتر معاونت اداری و مالی و معاونت امور گمرکی ارسال کنند.
تعداد بازدید: 644

ارسال به:

رویدادها