دریافت پرسشنامه برندینگ
کد خبر: 950215/2
تاریخ انتشار: 1395/02/15-13:56:44

صنایع متوسط حمایت تسهیلاتی می شود

صنایع متوسط حمایت تسهیلاتی می شود
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد : کارگروه های استانی برای بررسی وضعیت کارگاه ها به منظور دریافت وام تشکیل شده است
سید علی اصغر میرمحمد صادقی در گفتگو با خبرنگاران افزود : در صورت موافقت با کارگروه، نتیجه به بانک‌ها منعکس می‌شود و آنها نیز مکلف هستند حداقل تا یک ماه تصمیم نهایی خود را اعلام کنند.

وی افزود : بر اساس ابلاغیه جدید بانک مرکزی برای ارتقای توان رقابت پذیری صنایع کوچک و متوسط در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی حمایت بنگاه‌های کوچک و متوسط در این طرح مدنظر بانک مرکزی است و تامین مالی صنایع بزرگ باید سمت بازار سرمایه و سرمایه خارجی هدایت شده اند.

میرمحمد صادقی خاطرنشان کرد : بر اساس این طرح واحدهای دارای کمتر از 10 نفر کارکن،10 تا 50 نفر کارکن واحد کوچک و 50 تا 90 نفر کارکن واحد متوسط محسوب می‌شود و این کارگاه‌ها جزو حوزه دستورالعمل بانک مرکزی هستند.

میرمحمد صادقی از برنامه بانک مرکزی برای رونق بخشی به بخش مسکن و خروج از رکود بخش مسکن خبر داد و گفت : بانک مرکزی رونق بخش مسکن را در سه بخش دنبال می کند ، اولین بخش آن، اوراق رهنی به صورت ازمایشی به مبلغ 300 میلیارد تومان توسط بانک مسکن از طریق بورس منتشر می‌شود و در بخش دوم گواهی حق تقدم اوراق مسکن که قبلا فقط به بانک مسکن اختصاص داشت، به تمامی بانک‌ها تسری پیدا می کند و از انحصاری بودن بانک مسکن در می آید، این اوراق نیز در بورس منتشر خواهد شد.

وی افزود: بخش سوم هم مربوط به رفع ممنوعیت لیزینگ‌ها برای فعالیت در بخش مسکن اختصاص یافته و فعالیت لیزینگ‌ها در بخش مسکن در بانک مرکزی به تصویب رسیده و فقط نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است تا در نهایت بتوانیم بخش مسکن کشور را از رکود خارج کنیم.

میرمحمدصادقی از طرح بانک مرکزی برای اعطای کارت اعتباری عام با تاکید رئیس کل خبر داد و گفت: سقف این وام 10 میلیون تومان و برای رفع نیازهای ضروری مردم است. سود این کارت‌ها سود متعارف نظام بانکی مصوب شورای پول و اعتبار و براساس عقد مرابحه و به صورت مبادله ای است. مدت زمان این طرح یکساله و قابل تمدید است، البته اگر تا مدت سه ماه از موجودی کارت استفاده نشود، کارت باطل می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر طرح کارت اعتباری لوازم خانگی با عاملیت سه بانک صادرات، ملی و رفاه به مبلغ 4 هزار و 200 میلیارد تومان اجرایی شده است. 

در این طرح به بازنشستگان، کارمندان آموزش و پرورش و تامین اجتماعی وام با نرخ 12 درصد تا سقف 6 میلیون تومان تعلق می گیرد.
تمامی دستگاه های pos برای اجرایی شدن طرح کارت اعتباری خرید لوازم خانگی در تمامی فروشگاه هایی که متقاضی شده بودند، مستقر شده است؛ مگر اینکه فروشگاهی عاملیت خود را اعلام نکرده باشد.

وی در مورد آخرین وضعیت پرداخت وام خرید خودرو 25 میلیون تومانی اظهار داشت: با مکاتبات متعدد وزارت صنعت و تاکید رئیس کل بانک مرکزی، سقف تعداد تسهیلات پرداختی در این طرح از 110 هزار دستگاه خودرو به 129هزار و975 دستگاه خودرو افزایش یافت و بر این اساس تمامی ثبت نام شدگان برای دریافت این وام قبول شدند. تاکنون نیز 124هزار دستگاه خودرو تامین مالی شده و 2 هزار و 700 میلیارد تومان نیز منابع بانک مرکزی به این نوع وام تخصیص یافته است.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، کل تسهیلات پرداختی بانک ها در سال گذشته را 417 هزار میلیارد تومان با رشد 76درصدی نسبت به تسهیلات پرداختی سال 93 و افزایش 22.2 درصدی اعلام کرد و افزود: سهم تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن در سال گذشته 122 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ماقبل ان 15.5هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

میرمحمدصادقی افزود: 263 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش بنگاه‌ها اختصاص یافته است که 63.1درصد تسهیلات پرداختی را شامل می شود و نسبت به سال 93 که این رقم 56 هزار میلیارد تومان بوده، 27 درصد رشد داشته است. 

100 هزار میلیارد تومان نیز فقط به سرمایه در گردش بخش صنعت اختصاص یافته است.82 درصد آنچه به صنعت اختصاص یافته، فقط متعلق به سرمایه در گردش بوده است.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به مصوبه مجلس برای افزایش وام ازدواج به 10 میلیون تومان گفت: شاید 20 تا 25 درصد منابع قرض الحسنه بانک‌ها به کارکنان‌شان اختصاص یافته باشد.

وی افزود : بانک مرکزی قطعا حداکثر تلاش خود را برای اجرای قانون جدید مجلس برای پرداخت وام 10 میلیون تومانی ازدواج انجام می دهد و هر چه قانونگذار ابلاغ کند، نظام بانکی مکلف به اجرای آن است. 
 
میرمحمد صادقی تاکید کرد : ما بارها در کمیسیون‌های اقتصادی مجلس حضور یافته‌ایم و عملکرد سپرده‌ای قرض الحسنه را ارائه و اعلام کرده‌ایم که در حاضر با کمبود منابع در این بخش مواجه هستیم. اینکه می‌گویند بانک مرکزی در این بخش انفعالی عمل کرده، این چنین نیست.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی گفت: در تیرماه سال 93 یک میلیون و200 هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج بودند که سقف آن را به 400 هزار نفر رساندیم و قصد داشتیم در اولین جلسه شورای پول و اعتبار در سال‌جاری موافقت این شورا برای افزایش وام از 3 به 5 میلیون تومان را دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه مانده سپرده قرض الحسنه در حال حاضر 34 هزار میلیارد تومان است گفت: در مقابل این رقم، 35 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده است.

میرمحمد صادقی افزود : نسبت تسهیلات قرض الحسنه به سپرده ها در این بخش در کلیه بانک‌ها 111 درصد است، این در حالی است که این سپرده ها 10 درصد نیز مشمول سپرده در نزد بانک مرکزی می‌شوند، بنابراین عملکرد بانک‌ها در این بخش باید 90 درصد باشد. در عین حال در برخی بانک‌ها خصوصی این نسبت به 130 درصد هم می رسد.

میرمحمد صادقی افزود: در این سال‌ها 7 میلیون و 611 هزار نفر از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برخوردار شده اند و 20.5 هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه در بخش ازدواج پرداخت شده است، همچنین طی یک ماهه ابتدای امسال 29 هزار نفر تسهیلات قرض الحسنه ازدواج دریافت کرده اند.

وی در انتقاد به تکالیف متعدد مجلس درباره وام قرض الحسنه ازدواج گفت: آنها موجودی‌های یارانه ای بانک‌ها را در نظر می گیرند در حالی که این یارانه‌ها می آیند و می‌روند، بنابراین استناد به آمار کردن گویای این مطلب نیست که بانک‌ها توانایی پرداخت چنین وام‌هایی را دارند.
میرمحمد صادقی ادامه داد: در حال حاضر 450 هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج هستند و 800 هزار نفر نیز تا پایان سال اضافه خواهند شد، بنابراین یک میلیون و250 هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج خواهند بود که اگر مبلغ وام دریافتی آنها را 10 میلیون تومان در نظر بگیریم، 12 هزار و 500 میلیارد تومان نیاز داریم و این در حالی است که کل موجودی هر سال ما در این بخش 5 هزار میلیارد تومان است.

وی در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر اینکه بانک‌ها منابع قرض الحسنه را به کارکنان‌شان اختصاص می‌دهند، گفت: مصوبه ای در این خصوص نداریم که بانک‌ها در پرداخت وام به کارکنان‌شان در این بخش ممنوع باشند اما بارها به آنها ابلاغ کرده ایم که از منابع قرض الحسنه به کارکنان‌شان تسهیلات ندهند و شاید 20 تا 25 درصد منابع قرض الحسنه بانک‌ها به کارکنان‌شان اختصاص یافته باشد.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: در حال حاضر هجمه هایی به نظام بانکی وارد می‌شود ، اینکه بیان می‌کنند بانک‌ها به کارکنان‌شان از این محل وام می‌پردازد احساس بدبینی در خیرین که در این حساب‌ها سپرده گذاری می‌کنند، ایجاد و باعث می‌شود که آنها از قرار دادن پول‌های خود در قرض الحسنه خودداری ، بنابراین این هجمه ها کمی بی انصافی نسبت به نظام بانکی است.

وی خاطرنشان کرد: ما مصوبه و قانون مربوط به افزایش وام ازدواج را اجرا می‌کنیم اما مطمئنا با اجرای این قانون، صف دریافت وام ازدواج طولانی تر خواهد شد.
تعداد بازدید: 1359

ارسال به:

رویدادها