سنجش نیروی متخصص (سنم)
کد خبر: 991024/02
تاریخ انتشار: 1399/10/24-12:00:18

در نشست سران قوا مطرح شد؛ لزوم کاهش وابستگی بودجه به نفت

در نشست سران قوا مطرح شد؛ لزوم کاهش وابستگی بودجه به نفت

روسای قوای سه‌گانه عصر روز گذشته و بعد از نشست مشترک که به میزبانی دستگاه قضا برگزار شد،‌ بر لزوم قطع وابستگی بودجه به نفت و تامین معیشت و سلامت مردم تاکید کردند. به گزارش «جهان‌صنعت» به نقل از ایرنا حسن روحانی رییس‌جمهور، سیدابراهیم رییسی رییسه قوه قضاییه و محمدباقر قالیباف رییس قوه مقننه بعد از نشست مشترک که به میزبانی دستگاه قضا برگزار شد،‌ بر لزوم قطع وابستگی بودجه به نفت و تامین معیشت و مقابله با کرونا و سلامت مردم تاکید کردند.
حسن روحانی سلامت، معیشت، بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌های ظالمانه را محورهای گفت‌و‌گو این نشست ذکر کرد و افزود: در زمینه سلامت، مردم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام دادند و با اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی آمار فوتی‌ها دوباره به دورقمی برگشت و برای ما بسیار مهم است که این آمار را پایدار نگه داریم.
وی با تاکید بر اینکه مساله سلامت مردم و مقابله با کرونا جزو موارد اصلی و مورد توجه ویژه دولت است، گفت: در فضای مجازی صحبت‌ها و دغدغه‌هایی درباره واکسن برای مردم بیان می‌شود. بدون تردید یکی از مسائل مهم دولت در این مقطع تامین واکسن مورد نیاز مردم است. چه ساخت داخلی که اقدام می‌شود و چه خرید از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد است و دولت می‌تواند در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.
رییس‌جمهور اضافه کرد: دولت هم در زمینه تهیه واکسن از کوواکس درخواست را مطرح و هم پول آن را پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسنی که از این طریق خریداری شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد. از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن هستیم. بنابراین مردم در این زمینه اصلا نگرانی نداشته باشند.
همچنین سیدابراهیم رییسی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جلسات سران قوا و امیدبخش دانستن آن گفت: امروز انتظار مردم از قوای سه‌گانه و همه نهادهای حاکمیتی این است که در اقدامات خود امید‌آفرین و گره‌گشا باشند و دغدغه‌های مردم نسبت به مسائل معیشتی را رفع کنند.
رییس قوه قضاییه اضافه کرد: هر چه اقدامات قوای سه‌گانه و مجموعه نهادهای حاکمیتی در حل مشکلات مردم بیشتر باشد، یاس و ناامیدی کمتر می‌شود. وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در ۱۹ دی خاطرنشان کرد: مساله خنثی‌سازی تحریم‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و تلاش همه دستگاه‌ها با تکیه بر شعار «ما می‌توانیم» این باشد که به دست توانای عزیزانمان مشکلات را حل کنیم. رییس دستگاه قضا ادامه داد: اکنون نیروهای جوان انقلابی، خبره، توانمند، کارآفرین، سرمایه‌گذار و مبتکرانی که می‌توانند در حوزه‌های مختلف فعال باشند و تولید را جهش دهند تا موانع تولید رفع شود، کم نداریم.
قالیباف نیز اظهار کرد: برای عدم وابستگی بودجه به نفت باید درآمد نفت را در هزینه‌های جاری خرج نکنیم و رییس‌جمهوری هم بر این موضوع تاکید کردند. از آنجا که باید به سمت کاهش فروش نفت برویم، این بارک‌الله و صد‌بارک‌الله دارد که در این مسیر گام می‌داریم و این یکی از محورهای مهم و اساسی در اصلاح ساختار بودجه و تورمی است که هر روز در کشور شاهد آن هستیم.
وی اضافه کرد: در بودجه این اهداف مشترک است ولی اختلاف سلیقه برای رسیدن به این هدف وجود دارد. برای رفع این اختلاف‌ها مقرر شد در هفته آینده رییس کمیته درآمد و کمیته مصرف بودجه و رییس کمیسیون تلفیق در جلسه‌ای همراه با ستاد اقتصادی دولت شرکت کنند تا اختلاف سلیقه‌ها با همکاری و وحدت بیشتری رفع شود.
قالیباف بودجه ۱۴۰۰ را سند مالی دولت و سند ‌زندگی، معیشتی و سلامتی مردم دانست و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در حوزه تولید و اقتصاد مقاومتی اصرار دارد فرمایشات رهبر معظم انقلاب را عملی کند و بر همین اساس اخذ مالیات در حوزه تولید در بودجه ۱۴۰۰ کاهش یافته است.

منبع : جهان صنعت
تعداد بازدید: 850

ارسال به:

رویدادها