کد خبر: 950324/5
تاریخ انتشار: 1395/03/24-09:51:51

بانک هایی که سود 22 تا 25 درصدی به سپرده ها می پردازند با توجه به اقتصاد کنونی کشور دست به عملیات انتحاری می زنند

بانک هایی که سود 22 تا 25 درصدی به سپرده ها می پردازند با توجه به اقتصاد کنونی کشور دست به عملیات انتحاری می زنند

میانگین نرخ تأمین مالی ازبانکها پنج برابر همسایگان

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: میانگین نرخ تأمین مالی از بانک های کشور چهار تا پنج برابر کشورهای همسایه است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، پورابراهیمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان اینکه بازارهای بین بانکی به دلیل کسری منابع در میان بانک های کشور شکل گرفته است افزود: 70 درصد رقمی که درباره میزان منابع اهدایی و تسهیلات از طرف بانک ها اعلام می شود مربوط به تمدید تسهیلات گذشته و پول جدیدی وارد بخش تولید وارد اقتصاد کشور نشده است.
وی گفت: حدود 65 تا 70 درصد منابع بانکی فریز و به دارایی های ثابت تبدیل شده است.
میانگین نرخ تأمین مالی ازبانکها پنج برابر همسایگان
پورابراهیمی افزود: بانک هایی که سود 22 تا 25 درصدی به سپرده ها می پردازند با توجه به اقتصاد کنونی کشور دست به عملیات انتحاری می زنند. 
وی گفت: با تقویت حوزه نظارت بانک مرکزی نباید اجازه فعالیت به مؤسسات غیرمجاز داده شود.
پورابراهیمی افزود: بحث سهام عدالت که اکنون وضع آن مشخص است می تواند در اختیار دولت قرار گیرد تا تعهداتش را به نظام بانکی پرداخت کند. 
وی گفت: سود سپرده ها باید بر اساس نرخ تورم تعیین شود. 
پورابراهیمی اضافه کرد: بر اساس تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس محدود بودن دسترسی به منابع مالی و بالا بودن نرخ تأمین مالی از علل اصلی تعطیلی و رکود بنگاه های تولیدی و اقتصادی است. 
وی گفت: نرخ تأمین مالی 28 درصد، سود سپرده 20 درصد و نرخ تورم 10 درصد ارقامی هستند که در اقتصاد کشورمان با یکدیگر همخوانی ندارند. 
پورابراهیمی افزود: تنها کشوری هستیم که سود تسهیلات و سپرده ها عدد و رقم های بزرگی دارد. 
وی کاهش تورم در کشور را برگرفته از عوامل درونی و بیرونی دانست و گفت: کاهش قیمت جهانی نفت، فولاد و مس رکود جهانی را درپی داشته و این عوامل بخشی از عوامل کاهش تورم در کشور است. 
پورابراهیمی افزود: مؤسسات غیرمجاز 25 درصد نقدینگی را در اختیار دارند اما سرمایه های این مؤسسات باید به بانک هایی که انضباط مالی و چارچوب های بانک مرکزی را رعایت می کنند انتقال یابند. 
عبده تبریزی کارشناس اقتصادی نیز در این برنامه با بیان اینکه در حوزه بانکی مشکل بسیاری داریم گفت: اگر بانک مرکزی نظارت جدی بر بانک ها نداشته باشد و همچنان مؤسسات غیرمجاز وجود داشته باشند مسائل پولی و بانکی حل نخواهد شد. 
میانگین نرخ تأمین مالی ازبانکها پنج برابر همسایگان
وی وضع نظام بانکی را غیرعادلانه دانست و افزود: بخشی از دارایی های بانک ها به سرمایه های بدون حرکت مانند ساختمان تبدیل شده است و بانک ها مجبورند با جذب پول جدید سودهای سپرده های گذشته را بپردازند. 
عبده تبریزی گفت: بخشی از مؤسسات مالی کشور به مؤسسه هرمی تبدیل شده اند و برای اصلاح وضع باید نرخ سودها به نرخ تورم کاهش یابد.
وی افزود: بانک ها قرار نیست با یکدیگر در تعیین نرخ سود سپرده و تسهیلات هماهنگ باشند بلکه باید با هم رقابت کنند اما مدیریت آن با نظام نظارتی بانک مرکزی است.
عبده تبریزی گفت: کاهش نرخ سود بانکی می تواند موجب رونق بخش های راکد از جمله مسکن و بازار سرمایه شود.
وی افزود: زمانی که نرخ سپرده ها کاهش می یابد نرخ سود تسهیلات نیز کاهش خواهد یافت. 
عبده تبریزی گفت: بانک مرکزی باید قوی تر عمل کند. 
رنجبر فلاح کارشناس بانکی نیزگفت: کاهش سود تسهیلات موجب خروج اقتصاد از رکود می شود اما برای این موضوع تصمیم جدی گرفته نشده است.
وی افزود: رابطه ای میان نرخ سود سپرده ها و نرخ سود تسهیلات نیست که با کاهش سود یکی سود دیگری نیز کاهش یابد. 
رنجبر فلاح گفت: بهترین کار برای کاهش نرخ سود بانکی فعال شدن بانک مرکزی در معاملات پایاپای است. 
وی افزود: نرخ سود تسهیلات بانکی برای جلوگیری از وارد شدن شوک به اقتصاد و ایجاد تورم شدید با توجه به نقدینگی باید به تدریج کاهش یابد
تعداد بازدید: 1479

ارسال به:

رویدادها