کد خبر: 950118/1
تاریخ انتشار: 1395/01/18-08:31:26

فعال‌سازی بنگاه‌های تولیدی؛ در صدر برنامه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی

فعال‌سازی بنگاه‌های تولیدی؛ در صدر برنامه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی

از سوی نوبخت

اولویت‌های اقتصاد مقاومتی اعلام شد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرد که فعال‌سازی بنگاه‌های تولیدی به منظور استفاده از ظرفیت‌های داخلی و همچنین پیشبرد پروژه‌های عمرانی در صدر برنامه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدباقر نوبخت امروز سه‌شنبه در همایش «تقسیم کار ملی و منطقه‌ای برای افزایش تولید ملی» که با حضور برخی وزرای اقتصادی و استانداری‌های سراسر کشور برگزار شد با اشاره به اینکه رشد اقتصادی هشت درصد باید جزو محورهای اصلی برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی باشد، در این راستا دو موضوع فعال‌سازی بنگاه‌های تولیدی و تکمیل پروژه‌های عمرانی را مد نظر قرار داد.

وی با اشاره به وجود 36 هزار واحدی که با حدود 67 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری فرایند خود را طی می‌کنند گفت که از این تعداد هفت هزار واحد راکد مانده که با فعال‌سازی آن می‌توان 132 هزار شغل ایجاد کرد.

وی تأکید کرد که باید فعال‌سازی بنگاه‌های اقتصادی از طریق تجهیز منابع و به صورت اهرمی با استفاده از تسهیلات ارزان‌قیمت که از سوی دولت ارائه می‌شود، صورت بگیرد.

نوبخت همچنین با بیان اینکه باید در ازای تسهیلات ارزان‌قیمتی که به بنگا‌ه‌های اقتصادی اعطا می‌شود از آن‌ها تولید دانش‌بنیان، صادرات و عملکرد مفید انتظار داشت، اظهار کرد: اما در این باره مشکلی وجود دارد اینکه باید تولید را افزایش دهیم ولی از سویی دیگر برای آن تقاضا ایجاد شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادامه داد: افزایش این تقاضا برای تولید داخلی می‌تواند از طریق تحریک تقاضای داخل و بخشی دیگر با افزایش صادرات باشد.

وی این را هم گفت که برای کمک به واحدهای تولیدی می‌توان آن‌ها را به چند دسته تقسیم کرد؛ واحدهایی که 80 درصد به بالا فعال بوده و نیازمند سرمایه ثابت و جذب نیرو هستند، واحدهای راکد، آن‌هایی که فعال‌اند اما با تمام ظرفیت کار نمی‌کنند و از سویی دیگر انبارهایی که پر مانده و باید تقاضای آن تحریک شوند.

نوبخت در ادامه به تکمیل پروژه‌های عمرانی نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر دو هزار طرح عمرانی نیمه تمام و یا در دست احداث در کشور وجود دارد که در مجموع حدود 10 هزار پروژه را پیش روی دولت قرار می‌دهد اما ما نمی‌توانیم و نمی‌خواهیم که آن‌ها را به تنهایی تکمیل کنیم بلکه باید براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اصل 44، بخش دولتی به این موضوع وارد شود.

وی از استانداران کشور خواست تا در کنار تمام وظایف خود به دو موضوع مهم فعال کردن واحدهای تولیدی و تکمیل پروژه‌های عمرانی توجه داشته باشند.

نوبخت این را هم خاطر نشان کرد‌ که در تکمیل پروژه‌های عمرانی طرح‌هایی که 80 درصد به بالا از لحاظ فیزیکی پیشرفت دارند و همچنین آن‌هایی که بر توازن منطقه‌ای موثرند و از سویی دیگر طرح‌هایی که می‌توانند با تکمیل، دو طرح بزرگ را به یکدیگر مرتبط سازند در اولویت تکمیل قرار خواهند گرفت.

به گفته نوبخت در سال گذشته بالغ بر 36 هزار میلیارد تومان در قالب بودجه سال 1394 به پروژه‌های عمرانی اختصاص یافته که از این رقم 27 هزار میلیارد تومان از ردیف‌های بودجه و حدود 9 هزار میلیارد تومان دیگر از طریق مجوزهای موجود بوده است.

منبع : ایسنا
تعداد بازدید: 536

ارسال به:

رویدادها